Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri sahiplerini buldu

Beyoğlu Belediyesi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından Türk Mûsikîsi alanında geleceğe daha nitelikli örnekler bırakılmasını teşvik etme amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen “Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri” sahiplerini buldu. Dün akşamCemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenenödül törenine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yanı sıra sanat, iş, siyaset ve medya dünyasından çok sayıda ünlü isim katıldı. 10 farklı kategoride düzenlenen Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri Töreni’nde sahne alan Bekir Ünlüataer ile Elif Güreşçi, seslendirdiği eserlerle izleyenleri adeta büyüledi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Oğuz Haksever ve Mehmet Barlas'ın Makam Farkı programı sunumuyla gerçekleşen 10 farklı kategorinin yarıştığı ödül töreninde; Yılın Türk Müziği Beste ve Bestecisi dalında Prof. Dr. Zeki Atkoşar, Yılın Türk Müziği Ses Sanatçısı dalında Bekir Ünlüataer, Yılın Türk Müziği Saz Sanatçısı dalında Derya Türkan, Yılın Türk Müziği Yayını ve Yazarı dalında Doç. Dr. Güneş Ayas ödülün sahibi olurken, Yılın Türk Müziği Prodüksiyonu ödülünü XVI. Yüzyıl Türk Mûsikîsi Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Tarihi Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu Yayını, Yılın Türk Müziği Süreli Yayını ödülünü Kadem Mûsikî ve Edebiyat Dergisi, Yılın Türk Müziği TV ve Radyo Programı ödülünü ise Şarkılar Seni Söyler – TRT Müzik kazandı. Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi Yılın Türk Müziği Akademisyeni, Cüneyt Kosal Hayat Boyu Başarı Ödülü ve Cinuçen Tanrıkorur Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü.

DÜNYA KÖTÜ GÜNLER YAŞARKEN ITRİ ÖDÜLLERİ ŞARTTIR

Törende konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, dünyanın kötü günler yaşadığına dikkat çekerek “Terör kimlik sormadan insanları öldürüyor. Küçük çocukların cansız bedenleri kıyılara vuruyor. İnsanlık değerleri bizzat insanlar tarafından çiğneniyor. Böyle bir zamanda Itri ödülleri düzenlemek uygun mudur?Bu soruyu kendime çok sordum. Her sorduğumda net cevabım, uygundur, hatta şarttır oldu.Itri Türk Musikisi ödüllerini, musikinin hayatımıza kattığı dinginliğe hizmet etmek için düzenliyoruz. Itri’nin gönüllerimizi fetheden bestesinin izindeyiz.” dedi.

MUSİKİNİN SESİNİ YÜKSELTECEĞİZ

Başkan Demircan, yaşadığımız kaosların biteceğine işaret ederek “Itrinin bestesiyle hep genç olan bu güzel besteler, bizi bir safta buluşturmaya devam edecek. Itri ödüllerinde bu güzelliği anıp, bu güzelliği çoğaltma gayretimiz, kabalık ve kötülük içinde yoğrulan dünyanın geleceği için gerçek bir umuttur.Birileri silah ve kabalığın sesini yükseltebilir, Biz Itri’nin ve musikinin sesini yükselteceğiz. En sonunda kubbede kalan hoş sada, bizim yükselttiğimiz ses olacak” ifadelerini kullandı.

3. ÖDÜL TÖRENİ EMEK SİNEMASI’NDA

“Salonda bulunan ve yolu bayramda camiye uğramış bütün beyler bilir. Herkes huzur veren bir sesle:Itrinin gönlünden ayrım yapmadan hepimizin gönlüne bu eserler, sınırları ve zamanları eskitmiş, hep genç kalmıştır, hep umut, hep güzellik vadetmiştir.” Diyen Başkan Demircan, “Itri ödüllerine katılan ve ödül alan bütün musiki severleri, sanat ruhlu iyi insanları tebrik ediyor, teşekkür ediyorum.  Sadanız hep hoş olsun, genç kalsın,  dünya durdukça insanlığın gönlünde yankılansın.” diye konuştu. Başkan Demircan, 3. Itri Türk Mûsikîsi Ödülleri Töreni’nin restore edilen tarihi Emek Sineması’nda yapılacağını da söyledi.