Itri Türk Musikisi Ödülleri

“Itri Türk Musikisi Ödülleri”, Türk Musikisi alanında bugüne kadar yapılan, ülkemizdeki tüm musiki etkinliklerini kapsayan ve profesyonel çizgiden amatör çalışmalara kadar etkinliklerin ve performansların bütününü kucaklayan “ilk” ödül olma özelliğini taşıyor.

Beyoğlu Belediyesi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü de alanında benzerlerinden farklı özellikler gösteren çalışmaları, eserleri, performansları, ödüllendirerek geleceğe daha nitelikli örnekler bırakılabilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

ITRÎ KİMDİR?

Mevlânakapısı yakınlarındaki Yayla sem­tinde doğan Itri'nin asıl adı Mustafa, lâkabı “Buhurizâde” ve şiirlerin­de kullandığı mahlâs “Itrî” idi. Bestekâr ve hânende olarak IV. Mehmed döneminde parlayan Itri, saray fasıllarına hânende olarak katıldı. IV. Mehmed’le yakınlığının bir sonucu olarak, kendisine “esirciler kethüdalığı” görevi ve­rildi.  Türk Musikisi’nin hemen her beste şeklinde ve her türde eser veren Itrî, çok verimli bir bestekârdı. Bestelediği 1.000’i aşkın eserin büyük kısmı kaybolmuş, günümüze ancak 42 eseri ulaşabilmiştir.

Siz değerli basın mensuplarını da dahi bestekâr Itrî adına düzenlenen bu görkemli ödül töreninde aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

 

PROGRAM:

Tarih: 02.02.2016 Salı

Kokteyl: 19:00

Ödül Töreni: 20:00

Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Adres: Dar’ül Bedayi Cd. No: 31 Harbiye-Şişli