Yılın Türk Müziği Yayını ve Yazarı

Serhan Aytan
“Pan Yayınları” etiketiyle yayınlanan “Tanburi Cemil’in Gizli Konserleri” kitabı çocuklara Türk Müziği’ni tanıtmak ve sevdirmek maksadıyla hazırlanmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Klâsik Türk Müziği Korosu Ud Sanatçısı Serhan Aytan’ın titiz kaleminden çıkan eser, çocuklar için yayınlanmış nadir Türk Müziği yayınlarındandır.
Murat Derin
Murat Derin’in kaleminden… Yayınlandığı günden bu yana büyük ilgi gören İnci Çayırlı’nın Anıları “Pan Yayınları” etiketiyle karşımızda. Yaşayan en önemli Türk Müziği icrâcılarından olan İnci Çayırlı ve hayatı yakın dönem Türk Müziği tarihine ışık tutar mahiyettedir.
Yrd.Doç. Dr. Güneş Ayas
Büyük kaynak taraması ve alanında bu anlamda yazılmış en kapsamlı eser olmasıyla Musikî İnkilâbının Sosyolojisi (Doğu Kitapevi) kitabı özellikle Cumhuriyet döneminde Türk Müziği’nin nasıl algılandığı gerçeğini belgeleri ile gün ışığına çıkarıyor. Sosyolojik bir temel ile ifâdelendirilmiş kitap bu özelliği ile kaynak yayınlar arasında kısa sürede yerini almıştır.
Kubilay Kolukırık
Türk Müzik Tarihi’nde Darü’l-elhân ve Darü’l-elhân Müzik Mecmuası (Barış Kitap) kitabı ile ilk Türk Müziği okulunun tarihi seyri ve dergi yayıncılığı meseleleri akıcı bir üslupla gün ışığına çıkarılıyor. Kubilay Kolukırık bu çalışmasıyla kurumsal tarihimize bir pencere açıyor.