Yılın Türk Müziği Saz Sanatçısı

Derya Türkan
Müzik kariyeri boyunca pek çok proje, konser ve grubun önemli saz solistlerinden olan Derya Türkan, özellikle son iki yılda kalıcılığın ifâdesi olan albüm çalışmalarına hız vermiş ve pek çok yeni prodüksiyonun sahibi olmuştur. Enstrüman icrâsındaki üst düzey performansı ve pek çok farklı müzik türüne olan hakimiyeti ile uluslararası arenada da kendisine yer edinmiş sanatçı, bu özellikleriyle tüm dünyada aranan bir isimdir.
Tahir Aydoğdu
Hocalığı, radyo sanatçılığı, araştırmacı hüviyeti, programcılığı ve özellikle son yıllarda Kanun Festivali gibi ortaya koyduğu nitelikli projeleriyle, icrâcısı olduğu kanun sazının Türkiye’deki en önemli temsilcilerindendir. Kurucusu olduğu özel gruplar ve beraberindeki yeni tınılarla Türk Müziği’ni hemen her kesime tanıtmaya yönelik çalışmaların da sahibi olan Tahir Aydoğdu, yıllara varan tecrübesini yaptığı nitelikli işlerle sanatseverlere sunan bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır.
Murat Aydemir
Tanbur sazında günümüzün en önemli icrâcıları arasında yer alan Murat Aydemir pek çok nitelikli grupta tanburu ve lavtasıyla karşımıza çıkmaktadır. Grup albümlerinin yanı sıra son dönemde solo çalışmalara ağırlık veren sanatçı Türk Müziği Nazariyatı ile alakalı kitap çalışmaları da yapmıştır. Özellikle Itrî & Bach albümü doğu batı etkileşimini bize işitsel olarak ortaya koyan nadir çalışmalardandır. Ayrıca Aydemir, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Klâsik Türk Müziği Korosu sanatçısıdır.